Kas yra Power BI?

Power BI yra viena jauniausių Microsoft analitikos programų, kuri naudoja SaaS datos vizualizacijai ir analitikai vykdyti. Programa kurta tam, kad vartotojas galėtų pateikti medžiagą, turėdamas minimalias programavimo žinias. Lentelių tvarkymui taikoma Microsoft „low code | no code“ metodika, grafikų kūrimui ir atvaizdavimui „drag and drop“ funkcionalumas. Šioje programoje integruota daug dirbtinio intelekto sprendimų, kurie padeda vartotojui kelių mygtukų paspaudimu atlikti tai ką analitikai programuoja sudėtingais algoritmais. Nors sukurta 2015 metais, per trumpą laiką šį programa tapo viena lyderiaujančių programų analitikos sektoriuje. Microsoft šią programą atnaujina kiekvieną mėnesį ir taip patenkina sparčiai besikeičiančius vartotojų lūkesčius.

Kas yra Tableau?

Tableau sukurta 2003 metais. Nuo pat sukūrimo Tabelau įrankis yra vienas geidžiamiausių tarp analitikos specialistų. Programai įsitvirtinus rinkos lyderių pozicijose, 2019 metais ją įsigijo „Salesforce“. Šis įrankis identifikuojamas kaip vizualinės analizės platforma, pakeičianti duomenų naudojimo būdą problemoms spręsti, suteikiant žmonėms ir organizacijoms galimybę maksimaliai išnaudoti savo duomenis. Ilgus metus būnant lyderio pozicijose Tabelau programa sukaupė vieną didžiausių bendruomenių, kuri ne tik padeda spręsti iškilusias problemas, bet ir dalinasi ilgamete patirtimi.


Power BI

UŽ:

Nemokamas ataskaitų kūrėjui bei individualiam vartotojui:

Power BI sudaro 3 dalys: Power BI Desktop, Power BI Service ir Power BI Gateway. Įrankis skirtas ataskaitų kūrimui - Power BI Desktop yra visiškai nemokamas ir veikia net neprisiregistravus prie Microsoft paskyros. Taigi ataskaitas galite kurti tiek darbe tiek namuose naudojant asmeninį kompiuterį. Su Power BI Desktop sukurtos ataskaitos saugomos specialiu .pbix formatu. Tokiu failu galite laisvai dalintis su kolegomis ar draugais ir Jums tai visiškai nekainuoja.

Tuo tarpu įrankiu Power BI Service, kuris skirtas ataskaitų patalpinimui (publish) į WEB aplinką, gali nemokamai naudotis Microsoft 365 Business vartotojai. Tokie vartotojai sukurtas (.pbix) ataskaitas gali atsidaryti savo paskyroje jas demonstruoti iš savo kompiuterio kitiems, tačiau tam kad pasidalinti ataskaitomis su kolega bus reikalinga Pro licencija.

Lengvai pritaikomi duomenų apdorojimo ir vizualizavimo įrankiai - low code/ no code metodika:

Power BI priklauso Microsoft Power Platform šeimai. Visi šios šeimos įrankiai kuriami taip, kad vartotojas nežinantis programavimo kalbų, galėtų atlikti veiksmus kuriuos programuotojai programuoja SQL užklausų, Power Query, Python ar R kalbomis.

Power BI įrankyje ši metodika taikoma tiek apdorojant duomenis, tiek juos atvaizduojant. Pavyzdžiui tam kad apdorojant pradinius duomenis sujungti kelias lenteles tarpusavyje Power BI Desktop programoje tereikia pasirinkti paprastą Merge Queries funkciją, tuo tarpu SQL kalboje rašytume JOIN lygio užklausas, kas pradedančiajam gali tapti nemažu iššūkiu. Dar sudėtingesnę funkciją tokią kaip duomenų prognozė, Power BI platformoje taip pat atliktume kelių mygtukų paspaudimu pasinaudojant Analytics funkcionalu braižant grafikus, tuo tarpu tokią pačią funkciją gauti programavimo kalbos pagalba pavyzdžiui su Python, tektu naudoti sudėtingus mašininio mokymosi modulius tokius kaip sklearn ir programuoti statistines regresijas.

Dirbtinio intelekto pagalba nuo duomenų susitvarkymo iki vizualizavimo:

Power BI platformoje naudojami galingi dirbtinio intelekto algoritmai kurie suteikia laisvės ir patogumo vartotojui. Šių algoritmų naudą galima pajusti jau importuojant duomenis, kai tenka kurti naujus stulpelius ar apdoroti esamų stulpelių duomenis. Paprastai Power BI Desktop aplinkoje šioms funkcijoms yra naudojama Power Query sintaksė. Vartotojams kurie detaliai susipažinę su Microsoft Excel arba Microsoft Access įrankiais ši sintaksė gali nepasirodyti nauja, tačiau didžiajai daliai vartotoju ji gali pasirodyti komplikuota. Būtent tokiems vartotojams Power BI dirbtinis intelektas ir atskuba į pagalbą. Naudojant patogias integruotas funkcijas, tokias kaip Column From Examples vartotojas gali ne tik kurti naujus stulpelius kelių mygtukų pagalbą įrašant kokio rezultato norime, bet ir kurti automatines DAX formules iš Quick measure pasirinkimų. O naudojantis Q&A, Decomposition tree ir panašiais vizualias kursite neįtikėtinai interaktyvias ir išmanias ataskaitas.

Paprastas ataskaitų integralumas į kitas sistemas:

Kadangi Microsoft yra viena garsiausių programinės įrangos kūrėjų pasaulyje, jos produkciją mielai į savo aplinką integruoja didžioji dalis programinės įrangos gamintojų. Dėl tos pačios priežasties Power BI įrankis yra nesunkiai integruojamas į kitas sistemas ir garsėja kaip vienas patogiausių analitikos įrankių tokioms integracijoms (embeded). Šalia to Power BI sistema pasižymi aukštesnio lygio saugumu nei kiti konkurentai, kas integralumą dar labiau palengvina.

Greita reakcija į vartotojų poreikius:

Šių laikų pasaulyje kai įmonės gyventa itin dideliu tempu, vartotojų poreikiai keičiasi kartu su visa rinka. Microsoft tai įvertina nuo pat pirmų Power BI išleidimo dienų, todėl šis įrankis jau daugelį metų yra atnaujinamas kiekvieną mėnesį. Sparčiai išpopuliarėjęs Power BI šiuo metu turi didžiulę bendruomenę, kuri nuolatos reiškia norus ir pageidavimus sistemos atnaujinimams ir tobulinimui, o Microsoft mielai klausosi savo vartotojų ir nuolat naujina Power BI pagal rinkos poreikius.

PRIEŠ:

Power BI Desktop nepritaikyta MAC operacinei sistemai (Apple kompiuteriams):

Kadangi Power BI yra Microsoft produktas, jis kol kas nepritaikytas MAC operacinei sistemai. Tiesa Power BI įrankį galima naudoti Apple kompiuteriuose įsidiegus virtualią Windows operacinę sistemą. Šiuo atveju reikėtų įvertinti Apple kompiuterio greitaveiką, kadangi dažnu atveju senesni ar mažiau galingi Apple kompiuteriai nesusidoroja su Power BI poreikiu kompiuterio resursams. Taip pat naujos Power BI versijos dažnai „nesusikalba“ su naujais Apple procesoriais, kaip kad šiuo metu Power BI neveiks Apple kompiuteriuose, kurie yra su M1 naujaisiais procesoriais. Tiesa kol kas su šiais procesoriais neveikia ir Tableau.

Reikalauja daug kompiuterio resursų bei ilgai apdoroja didelius duomenis:

Power BI Desktop yra daug imlesnis kompiuterio operatyviajai atminčiai (RAM) nei kiti artimiausi jo konkurentai. Pagal minimalius reikalavimus reikia 4GB RAM operatyviosios atminties, tačiau priklausomai nuo procesoriaus su tokiu atminties dydžiu Power BI įrankiu praktiškai nebus galima naudotis dėl labai lėtos greitaveikos. Šiai problemai Microsoft skiria nemažai dėmesio ir tam net turi atskirą funkciją Performance analyser, kurios pagalba galima įvertinti kurios panaudotos formulės ar funkcijos ilgiausiai kraunasi. Tačiau visa tai tik pabrėžia problematiką. Galima būtų sakyti jog Power BI įrankis yra sukurtas šiek tiek į ateitį, t.y. kai visi atsinaujins kompiuterius su ≥i5 procesoriais (bent jau ataskaitos kūrėjai). Power BI lyginant su konkurentais puikiai veikia maždaug iki 3-10 mln. eilučių, o kai eilučių kiekis didesnis Power BI greitaveika pradeda smarkiai atsilikti nuo artimiausių konkurentų.

Nėra automatinio duomenų atsinaujinimo realiu laiku (live):

Vienas didžiausių Power BI Service trūkumų naudojant ar stebint interaktyvias ataskaitas, tai jog automatinis duomenų atnaujinimas galimas daugiausiai 48 kartus per parą arba kitaip tik kas 30 min. Taigi jeigu norėsite stebėti duomenų pokyčius dažniau nei kas 30 minučių, Power BI gali tapti rimta kliūtimi. Naudojant Power BI Premium paketą galima duomenų atnaujinimą pagritinti iki 2 sekundžių, tačiau čia laukia papildomi apribojimai ir būtinybė naudoti DirectQuery duomenų importo režimą. Tiesa rankiniu būdų ataskaitą Power BI Service aplinkoje galite atnaujinti neribotai. Jeigu norite ataskaitų atsinaujinančių realiu laiku ir norite likti prie Microsoft įrankių – rinkitės Microsoft SQL Server Report Services (SSRS) analitikos sprendimą.

Nepatogus popierinio varianto spausdinimas:

Power BI įrankis sukurtas taip jog minimaliai konkuruotų su kitu Microsoft įrankiu SQL Server Report Services (SSRS), kuris yra gerokai senesnis rinkoje ir turį nemažą savo vartotojų ratą. Būtent pastarasis Microsoft įrankis yra skirtas popierinių ataskaitų kūrimui. Tuo tarpų Power BI yra labiau skirtas elektroninėms interaktyvioms ataskaitoms, kurias galima atsispausdinti tik kaip paveikslėlį PDF arba Power Point formatais.

Papildomos išlygos nemokamai versijai:

Microsoft tobulindama Power BI įrankį vis labiau apriboja nemokamos versijos funkcionalumą. Kaip pavyzdžiui anksčiau Power BI Desktop versijoje buvo galima nemokamai naudotis kitų vartotojų sukurtais vizualais, o nuo tam tikros Power BI versijos šis funkcionalumas apribotas ir paliktas tik tiems vartotojams kurie turi Microsoft 365 Business licencijas. Besikeičianti Microsoft licencijavimo politika kol kas turi didžiulį pagreitį, kas ne visada į naudą naurtotojui.


Tableau

UŽ:

Intuityvi vartotojo sąsaja:

Tableau įrankis garsėja savo paprastumu ir intuityvia vartotoja sąsaja, todėl šiuo įrankiu pradėti naudotis gali vartotojai be jokios ankstesnės praktikos. Elementarias vizualizacijas galima sukurti kelių mygtukų paspaudimu bei naudojant nesudėtinga drag-and-drop funkcionalumą. Šis įrankis už jus sudėlios reikiamus parametrus ir grafikus atvaizduos neįtikėtinai ryškiomis ir profesionaliai subalansuotomis spalvomis. Vartotojo sąsaja neperkrauta, kur patogiai sudėlioti būtinieji įrankiai.

Greitai apdoroja didelius duomenis:

Tableau įrankis naudoja „Hyper“ atminties duomenų modulio technologiją, kuri yra specialiai optimizuota greitam duomenų nuskaitymui bei analitiniam užklausų apdorojimui. Ši technologija puikiai veikia su dideliais ir sudėtingais duomenų paketais. Įtraukta į Tableau 10.5 versiją, „Hyper“ gali per kelias sekundes suskaidyti didžiulius duomenų kiekius. Ši technologija iki 5 kartų pagreitina užklausas ir iki 3 kartų padidina duomenų nuskaitymo greitį. 2010 m. „Hyper“ buvo pradėtas kaip akademinis mokslinių tyrimų projektas Miuncheno technikos universitete. Tableau šią technologiją įsigijo 2016 m. ir šiuo metu ji yra fundamentalus Tableau technologijos pagrindas.

Išskirtinio dizaino vizualizacijos:

Net nepatyręs vartotojas Tableau platformoje gali kurti išskirtinio dizaino vizualizacijas. Šią užduotį ypač palengvinanti funkcija yra Show Me. Vartotojas nuvilkęs arba dukart spustelėjęs ant norimų matmenų ir formulių, gali naudoti funkciją Show Me, kad pamatytų rekomenduojamas diagramas, kurias gali sukurti tiesiog spustelėdamas ant diagramų tipų.

Naudojant šią funkciją kai kurios diagramos bus paryškintos, o kai kurios atrodys labiau išblukusios. Paryškintos diagramos yra tos, kurias galite naudoti. Tai nulemia pasirinkti matmenys, formulės, duomenų imtys ir kt., kurias įdėjote į savo vaizdą. Užvedus pelės žymeklį ant kiekvieno rodinio tipo, apačioje esančiame aprašyme rodomi minimalūs reikalavimai.

Didelis duomenų šaltinių pasirinkimas:

Tableau gali prisijungti prie visų populiarių duomenų šaltinių, kurie yra plačiai naudojami. Šio įrankio bazinės (native) jungtys gali tiesiogiai jungtis prie: failų sistemų, tokių kaip CSV, Excel, JSON ir kt.; reliacinių sistemų, tokių kaip Oracle, SQL Server, DB2 ir kt.; debesų sistemų, tokių kaip Windows Azure, Google BigQuery ir kt.; kitų šaltinių, kurie naudoja ODBC jungtį.

Tableau sistema naudoja dvejų tipų jungimąsi prie duomenų šaltinių, tai Live ir Extract. Abiejų tipų jungtys turi savo vietą. Pavyzdžiui ligoninė, kuri stebi gaunamus pacientų duomenis, turi priimti sprendimus realiuoju laiku. Tokiose situacijose būtinas tiesioginis duomenų bazės ryšys Live. Tačiau toje pačioje ligoninėje gali būti ir vizualizacijų, kurios stebi dienos ar savaitės tendencijas. Tokiai analizei duomenų šaltinio Extract tipo jungties naudojimas padeda greičiau apdoroti duomenis. Pabrėžtina tai, jog Live duomenų bazės ryšys nereiškia tiesioginio (live) duomenų atvaizdavimo.

Didelė bendruomenė ir detali techninė specifikacija:

Tableau įkurta 2003, per šį laiką yra susidariusi viena didžiausių bendruomenių, kur jos narių skaičius sparčiai artėja prie 50.000 vartotojų. Ši bendruomenė yra aktyvi ir draugiška, kuri padeda su iškilusioms problemom, aktyviai dalyvauja forumų diskusijose, atsakinėja į užduotus klausimus.

Šis įrankis taip pat pasižymi labai detalia technine specifikacija, kur galima rasti atsakymus beveik į visus iškilusius klausimus tiesiai iš programos kūrėjų. Techninėje dokumentacijoje gausu patarimų ne tik kaip naudotis sistema, bet ir nuorodų kaip kurti estetines ir vartotojui lengvai skaitomas ataskaitas.

PRIEŠ:

Didelė kaina:

Nuolatiniam naudojimuisi Tableau įrankio kaina yra gerokai didesnė lyginant su artimiausiais konkurentais. Bandomoji šios programos versija yra nemokama 14 dienų, tačiau pasibaigus bandomajam periodui toliau šiuo įrankiu nemokamai naudotis nebegalima. Kad pratęsti naudojimąsi šiuo įrankiu tenka susimokėti tiek ataskaitų kūrėjams nuo $ 70 /mėn., tiek ir jų vartotojams nuo $ 15 /mėn. Standartiniame kainyne, ši programa gan brangi pradedančiajam vartotojui, kuriam pilnai naudojantis šia programa teks susimokėti bent $ 70 /mėn. Taip pat standartinė Tableau kainodara yra nepalanki ir didelėms organizacijoms, kurioms teks mokėti už kiekvieną ataskaitų kūrėją ir vartotoją. Pabrėžtina ir tai, jog į pigiausią Viewer licenciją įskaityta stebėtinai mažai teisių, tad norint bent administruoti ataskaitų dalijimąsi minimali kaina kyla iki $ 45 /mėn.

Reikia sutvarkyti duomenis, prieš paduodant į programą:

Svarbu žinoti jog Tableau įrankis nėra skirtas duomenų tvarkymui, todėl prieš pateikiant duomenis į šią sistemą juos teks sutvarkyti kitoje aplinkoje. Tai gali tapti rimta kliūtimi naudojant duomenų šaltinius kuriose nėra griežtos duomenų struktūros. Duomenų analitikoje duomenų tvarkymas kartais užima iki 70% visos analizės laiko, tad tai jog didžiąją dalį laiko teks dirbti su kitu įrankiu, gali tapti dideliu nusivylimu.

Negalima naudoti kelių lentelių vienai ataskaitai:

Tai gerai žinoma problema tiek įgudusiems vartotojams tiek ir pačiam Tableau. Ši problema yra sprendžiama, tačiau kol kas vienam ataskaitos langui negalima naudoti kelių duomenų šaltinio lentelių, tam gali prireikti naudoti funkciją, vadinamą duomenų maišymu (blending), kuri apima duomenų iš skirtingų šaltinių derinimą. Naudojant šią funkciją duomenys sujungiami su antrinio duomenų šaltinio duomenimis ir rodomi kartu su duomenimis iš pirminio duomenų šaltinio vizualizacijoje. Tai skiriasi nuo duomenų sujungimo (joining), kuris apima susijusių duomenų iš bendrų laukų derinimą.

Sunku įterpti ataskaitą į kitą programą:

Nors Tableau ir turi galimybę įterpti ataskaitas į kitas programas (embeded), tačiau tai padaryti yra daug sunkiau nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Didžiausius iššūkius šiuo klausimu kelia saugumo problemos, t.y. kaip apsaugoti ataskaitas nuo pašalinių akių, o ypač tai aktualu kai ataskaitos talpinamos WEB puslapiuose. Šiuolaikinis sprendimas tokioms problemoms yra dvigubas vartotojų autentifikavimas, tačiau Tableau platforma kol kas neturi patogios ir vartotojui draugiškos sąsajos šių problemų sprendimui.

Ribotas vizualizacijų pasirinkimas:

Tableau yra puikus įrankis standartiniams, sistemoje integruotiems grafikams, tačiau norint išsiskirti iš minios šis įrankis gali tapti labai sudėtingu. Skirtingai nei kai kurie konkurentai, Tableau nesuteikia vartotojams galimybės kurti savo vizualus ir jais dalintis su kitais vartotojais. Tokiu būdu šis įrankis apriboja vartotojus savo ataskaitose naudoti tik Tableau kūrėjų arba sertifikuotų partnerių sukurtus vizualus.


Išvados

Šios dvi programos yra lyderiaujančios duomenų atvaizdavimo rinkoje. PowerBI lyginant su Tableau yra gerokai lankstesnis kainodaroje bei nepalyginamai pranašesnis pradinių duomenų apdorojimo srityse. Tuo tarpu Tableau lenkia Power BI savo galingu greitaveikos varikliu apdorojant didelius duomenis bei kuriant ataskaitas popieriniam standartui. Abu šie įrankiai nenusileidžia vienas kitam jungiantis prie skirtingų duomenų šaltinių bei patogumu kuriant interaktyvias ataskaitas.

Power BI įrankį rekomenduotume organizacijoms, kurios jau yra susipažinusios su Microsoft produktų aplinka, nesinaudoja Apple kompiuteriais, dirba su įvairių duomenų tipais, ypač su netvarkingais duomenų šaltiniais, organizacija neviršija 500 darbuotojų bei rūpinasi duomenų saugumu.

Tableau įrankį rekomenduotume organizacijoms dirbančioms su išskirtinai dideliais duomenų paketais, naudojančioms tvarkingus duomenų šaltinius, ne didesnėms nei 100 vartotojų, turinčias mažiau patyrusį personalą bei neatliekančioms sudėtingų statistinių skaičiavimų.